Metronom

Metronom

Alexandru Belc, Romunija / Francija, 2022, 102 min, drama

Bukarešta, 1972. Sedemnajstletna Ana sanja o ljubezni in svobodi. Neke noči se udeleži zabave, kjer s prijatelji pleše in posluša prepovedano radijsko oddajo Metronom. Takrat pa na vrata potrka Ceaușescujeva tajna policija … Nagrada za najboljšo režijo v sekciji Posebni pogled v Cannesu.

 

O FILMU
Najstniška romanca in zgodba o odraščanju v Romuniji v času komunizma. Fant sedemnajstletne Ane se namerava izseliti iz države, zato se zaljubljenca zadnje dni odločita preživeti skupaj. 
 
Zgodba
Romunija, jeseni 1972. Ceausescu je na oblasti že sedem let. Avtoritarni režim in kratenje državljanskih pravic sta že dodobra načela družbeni ustroj in zabrisala spomin na »normalnost«. Celo mladi, tisti najbolj nagnjeni k svobodomiselnosti in uporu, se težko docela uprejo moči tega vpliva. V teh okoliščinah lahko povsem nedolžna dejanja, kot je mladostniška zabava brez vednosti staršev ali pismo radijski postaji, kjer dela priljubljen didžej, hitro postanejo nevarna. Zgodbo o Bukarešti izpred petdesetih let, ki je v filmu prikazana elegantno stilizirano, so navdihnili resnični dosjeji tajne policije tistega časa.

Festivali, nagrade

Cannes 2022

Iz prve roke

»Film sem si sprva zamislil kot dokumentarec o Romuniji sedemdesetih let in še posebej o radijski oddaji Metronom, ki jo je tajno prenašal Radio Svobodna Evropa. Oddajo je iz izgnanstva vodil romunski radijski novinar in producent Cornel Chiriac, umorjen leta 1975 v Münchnu. Raziskave, ki sem se jih lotil, so bile moj osebni izlet v življenje najstnikov v tedanji Romuniji, v čas mladosti mojih staršev.
Obdobje po letu ’68 je po mojem mnenju najbolj zanimivo v komunističnem režimu, saj je bil to čas velikih družbenih in kulturnih protislovij. /…/ Danes, ko lahko vse dobimo z enim samim klikom, pogosto pozabljamo, kakšno je bilo življenje v času strogega režima, ko je bilo zelo težko najti gramofonsko ploščo ali dobro knjigo. Ljudje so /…/ živeli zasebno življenje, se skrivaj srečevali v stanovanjih, plesali in skupaj poslušali glasbo.
/…/ Iz ideje za dokumentarec o glasbi in najstnikih v komunistični Romuniji pa je nazadnje nastala ljubezenska zgodba, drama o odraščanju, film o prevari, izdaji in odpuščanju.«
– Alexandru Belc

Igrajo

Mara Bugarin (Ana), Serban Lazarovici (Sorin), Vlad Ivanov (Biris), Mihai Calin (oče), Andreea Bibiri (mama)

Bodite obveščeni o dogajanju
v Mestnem kinu Ptuj