Film ni primeren za mlajše otroke.
O avtorju
Doc. dr. Andrej Naterer je zaposlen na Filozofski fakulteti v Mariboru na oddelku za sociologijo. Med študijem sociologije in filozofije na Unverzi v Mariboru je pričel opravljati terensko delo po vzoru socialne antropologije v ukrajinskem mestu Makejevka. Temeljno področje raziskovanja so bili tamkajšnji cestni otroci. Skozi desetletno raziskovanje in zbiranjem gradiva za svojo doktorsko nalogo se je nabralo dovolj materiala, da se je odločil, da strne desetletno študijo v obliko dokumentarnega filma Bomži – Cestni otroci v Makejevki.
Dokumentarni film
Film je posnet po knjižni predlogi znanstvene monografije z istim naslovom in ima format antropološkega dokumentarnega filma. Govori o življenju cestnih otrok v mestu Makejevka na jugovzhodu Ukrajine. Film ima štiri poglavja, od katerih se vsako ukvarja s posebnim aspektom življenja na cesti.
Prvo poglavje s podnaslovom Bivši so-igelniki predstavi individualne zgodbe otrok, ki že vrsto let živijo na cesti v ukrajinskem mestu Makejevka. Skupaj s tem so v podpoglavju predstavljeni tudi nekateri pomembni makro- in mikro- socialni faktorji, ki so privedli do pojava brezdomnosti v regiji, s posebnim poudarkom na družinski situaciji otrok.
Drugo poglavje, s podnaslovom Življenje na cesti, predstavlja ključne točke življenja otrok na cesti, kot sta na primer življenje v podzemnih rovih (tipluhah) in cestna ekonomija. V tem poglavju je predstavljeno tudi zgodovinsko in socialno ozadje problema cestnih otrok v regiji.
Tretje poglavje predstavlja intravenozno uživanje Baltuške, narkotika, ki ga otroci na cesti sami pripravljajo in ima izjemno močan vpliv tako na življenje na cesti, kot tudi na iztek njihovih cestnih karier. Predstavljeni so postopki priprave narkotika, pridobivanje vseh komponent, konzumiranje in nekatere posledice uporabe.
Četrto poglavje se ukvarja z vprašanjem, kako naprej, opiše zaključke v filmu predstavljenih življenjskih poti in predstavi samorefleksije otrok, ki so večino svojega življenja preživeli na cesti in za razliko od svojih vrstnikov ostali živi.