Projekcije filma:

sreda, 11. december, 15.00

40. Festival LGBT filma
Vstopnine ni!

Če ne morete v kino:

od 2. 9. do 31. 12.

Buča na vroči strehi sveta

Pumpkin on the Hot Roof of the World

Nejc Saje in Jeffrey Young, Slovenija / Češka, 2019, 75 min, dokumentrani

Navdihujoč portret strastnega pesnika Tomaža Šalamuna, ki je živel za umetnost in skušal iskro ustvarjalnosti zanetiti tudi v drugih. Dokumentarec preplete intervjuje, redke arhivske posnetke in pesnikova branja lastne poezije. Dobitnik vesne za posebne dosežke na Festivalu slovenskega filma.
Buča na vroči strehi sveta

»Ljudje berejo poezijo, da bi srečali sebe, da bi srečali svoj pravi jaz.«
– Tomaž Šalamun

Zgodba 

Film o Tomažu Šalamunu nam razkriva, zakaj so bili pesniki vedno osrednji del človeške zgodbe. Šalamun je strastno verjel v moč poezije in za svojo brezkompromisnost včasih plačeval visoko ceno. Zaradi verzov, karizme in iskrene podpore mladim pesnikom so ga častili po vsem svetu, zlasti v ZDA.

Dokumentarec sledi Šalamunu doma in v tujini med letoma 2012 in 2013, v zadnjih dejavnih letih njegovega življenja, ter z nami deli umetnikova razmišljanja o poeziji in ustvarjalnem procesu. Po pesnikovi smrti leta 2014 sta se režiserja srečala še z njegovimi pesniškimi kolegi, literarnimi kritiki in družinskimi člani.

Buča na vroči strehi sveta je navdihujoč portret pesnika Tomaža Šalamuna, ki je živel za umetnost in skušal iskro ustvarjalnosti zanetiti tudi v drugih. Dokumentarec, posnet med letoma 2012 in 2016, preplete intervjuje, redke arhivske posnetke in pesnikova branja lastne poezije. Dobitnik vesne za posebne dosežke na Festivalu slovenskega filma.

Festivali, nagrade

FSF Portorož (vesna za posebne dosežke) 

Iz prve roke

»Danes naša družba skoraj vse – vključno z nami – obravnava kot blago. Moč poezije je, da ni blago. Pesniki preko svojih subjektivnih izrazov govorijo človeštvu čez meje kulture, časa in prostora. Spominjajo nas, zakaj je bila poezija v vseh obdobjih osrednjega pomena za človeško izkušnjo: ima moč, da nas prebudi do prave narave naših jazov in sveta. Potreba po tej zavesti v vsakem izmed nas postaja ključna, saj je jasno, da je naša civilizacija v krizi. Z izvirnostjo, strastjo in ustvarjalno vizijo je bil Tomaž Šalamun utelešenje pravega pesnika za našo dobo. A film ni namenjen le ljubiteljem poezije – je ljubezensko pismo vsem ljudem.«
– Jeffrey Young

Zanimivosti

»Ni pesnik grenkobe. Je pesnik luči. Je pesnik tega, kako lahko beseda pomaga, da svet postane odprt.«
– Veno Taufer, pesnik

»Ko se pogovarjaš z ljudmi, vedno omenjajo njegovo zavzetost in strast. A čeprav je imel nekaj tako silovitega, ni bil narcis. Ni bil egocentrik. To energijo je oddajal navzven. In pri dobrem pesniku po mojem mora biti tako. Da to, kar imaš zaradi poezije, razdajaš, pošlješ, da gre svojo pot, in tega ne zadržuješ zase.«
– Dara Weir, ameriška pesnica

»Njegovo delo je številne mlajše ameriške pisce navdihnilo, da so postali drzni. Številnim se je zdelo, da jim je Tomaž dal dovoljenje v smislu ‘bodi zver’.«
– Matvei Yankelevich, ameriški pesnik

»Mislim, da je bil Tomaž pri svojem delu raziskovalec. Raziskoval je druga stanja uma, zavesti, duha ali česarkoli že.«
– Ron Padgett, ameriški pesnik

»Globoko spreminjanje tega, kako se besede dajejo skupaj, osvobajanje besed iz mrež pomenov, pomeni tudi osvobajanje nas kot ljudi.«
– Marko Pogačnik, umetnik

»To je bila primitivna, predgovorna oblika komunikacije, ki ni sporočala ničesar drugega kot univerzalno dano, prirojeno pravico bivati. Ja, prirojena pravica bivati je vedno obstajala.«
– Mary Ruefle, ameriška pesnica

»V njegovem delu je nekaj starodavno kljubovalnega, nekaj, kar ne sprejema nobene oblike ječe. Ne sprejema ječe enega gibanja ali ene ortodoksije, ne sprejema ječe enega jezika ali političnega, naj gre za dobro ali slabo politiko. Ne bo se pustilo omejevati. In to hudo potrebujemo, saj se zdi, da se svet okrog nas zapira.«
– Ariana Reines, ameriška pesnica

»Ko sva se poročila, sva imela vsak svojo kariero. Pomembno je bilo, da sva drug drugemu pustila dihati, da sva drug drugemu puščala svobodo, da sva, kar sva.«
– Metka Krašovec, slikarka

Portret avtorjev

Nejc Saje je član Zveze filmskih snemalcev Slovenije in ustanovitelj neodvisne produkcijske hiše Strup produkcija. Dela na področju fotografije, filma, animacije, videa in gledališča. Poleg celovečerca Buča na vroči strehi sveta je posnel kratka animirana filma Dvorišče (2006) in Martin Krpan (2017) ter kratki eksperimentalni dokumentarec o Tomažu Šalamunu Vsak pravi pesnik (2013, v sorežiji z Jeffreyjem Youngom).

Jeffrey Young je bil v devetdesetih letih urednik vplivne mednarodne literarne revije Trafika. Skupaj z Nejcem Sajetom je o Tomažu Šalamunu posnel kratki eksperimentalni dokumentarec Vsak pravi pesnik (2013) in celovečerec Buča na vroči strehi sveta.

Kritike

»Buča na vroči strehi sveta je mnogo več kot le portret velikana slovenske poezije Tomaža Šalamuna. Predstavlja izjemen in dragocen dokument za slovensko kulturo, katerega vrednost bo le še rasla z vsakim dnem, ki bo minil.«
– utemeljitev vesne za posebne dosežke, FSF Portorož

Bodite obveščeni o dogajanju
v Mestnem kinu Ptuj