Poj mi pesem

Poj mi pesem

Miran Zupanič, Slovenija, 2018, 107 min, dokumentarni

Tista črna kitara, Namesto koga roža cveti, Od višine se zvrti … Kultni status Vlada Kreslina je rezultat njegove osebne karizme ter sugestivnega in izvirnega glasbenega izraza. Dokumentarec ponuja uvid v ključne faze Kreslinove že več kot štiridesetletne rasti. Otvoritveni film festivala LIFFe 2018.

”Nariši nebo in ptice bodo same priletele.”
Miran Zupanič, režiser

Tista črna kitaraNamesto koga roža cvetiOd višine se zvrti … so že ponarodele pesmi Vlada Kreslina. Vlado ima pri svojem občinstvu kultni status, ki ni posledica samopromocijskih strategij, ampak rezultat osebne karizme in sugestivnega glasbenega izraza. Ta temelji na prepletu tradicionalne panonske melodičnosti, rockovskega uporništva in izvirne pesniško-glasbene govorice.

Dokumentarec Poj mi pesem ponuja uvid v ključne faze Kreslinove rasti k avtentičnemu umetniškemu izrazu ter obenem vzpostavlja obrise kulturnega konteksta, znotraj katerega deluje že več kot štirideset let. To je film o glasbi in tistih, ki jo imajo radi.

Avtorji

Scenarij: Miran Zupanič
Režija: Miran Zupanič
Direktor fotografije: Maksimiljan Sušnik
Montažerja: Jaka Kovačič, Miran Zupanič
Oblikovalec zvoka: Boštjan Kačičnik
Producent: Boštjan Ikovic

Sodelovali so

Vlado Kreslin
Eva Strmljan Kreslin
Katarina Kreslin
Milan Kreslin
Vera Pergar
Blaž Ogorevc
Jure Potokar
Anton Avbelj
Marjan Bokan
Vojko Kokot
Mali bogovi in Beltinška banda

O avtorju

Miran Zupanič (1961) je zaključil študij prava in filmske režije na ljubljanski univerzi. V dokumentarnih filmih se osredotoča na usode posameznikov v prelomnih trenutkih 20. stoletja: Tek za življenje (1990) je bil prvi slovenski dokumentarec o Golem otoku, najtežjem političnem zaporu nekdanje Jugoslavije. Oči Bosne (1993) so bile posnete med krvavo mednacionalno vojno v Bosni in Hercegovini. Kocbek, pesnik v pogrezu zgodovine (2004) obravnava življenjsko pot pesnika in duhovnega revolucionarja Edvarda Kocbeka. Aufbiks! (2006) v igrano-dokumentarni formi rekonstruira nacionalne boje med Slovenci in Nemci v Celju na prehodu iz 19. v 20. stoletje. Otroci s Petrička (2007) temeljijo na intervjujih s potomci domnevnih ali dejanskih sodelavcev nacistov, ki so jih jugoslovanske oblasti po koncu 2. svetovne vojne skrivoma usmrtile, njihove otroke pa zaprle v taborišče Petriček. Moj prijatelj Mujo (2012) je film o Muji Turajliću, ki je v eksploziji mine izgubil obe roki, a z neuklonljivo življenjsko močjo obdeluje zemljo in skrbi za svojo družino. Celovečerni dokumentarec Poj mi pesem (2018) je kompleksen portret glasbenika Vlada Kreslina in njegovih raznolikih poslušalcev. Miran Zupanič piše scenarije in režira tudi igrane filme: Operacija Cartier (1991), Radio.doc (1995), Barabe! (2001), Igra s pari (2009), Zmaga, ali kako je Maks Bikec zasukal kolo zgodovine (2011). Od leta 1997 predava filmsko režijo na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani.

Kratka filmografija in nagrade

1990 Tek za življenje, režija, dokumentarni film
1991 Operacija Cartier, režija, televizijski igrani film
– Nagrada občinstva na Maratonu slovenskega filma v Portorožu 1991
– Nagradi združenja evropskih televizijskih postaj Circom Regional Grand Prix Fiction 1992 in Circom Regional Award for Best Direction 1992
1993 Oči Bosne, režija, dokumentarni
– Bronasta nagrada Metoda Badjure, 1993
1995 Radio.doc, scenarij in režija, televizijski igrani film
– Prva nagrada na scenarističnem natečaju za televizijsko dramo Sveta RTV Slovenija 1993
– Zlata nagrada Metoda Badjure, 1995
2001 Barabe!, scenarij in režija, igrani film
– Vesna za najboljšo kamero 2001
– Vesna za najboljšo kostumografijo 2001
– Nagrada Stopov obetaven igralec
2004 Kocbek, pesnik v pogrezu zgodovine, režija, dokumentarni film
– Viktor za najboljšo televizijsko dokumentarno oddajo v letu 2004
2006 Aufbiks!, režija, igrano-dokumentarni film
2007 Made in Slovenia, scenarij in režija, kratki igrani film,
2007 Otroci s Petrička, scenarij in režija, režija, dokumentarni film
– Vesna za najboljši celovečerni film 2007
– Vesna za najboljšo montažo 2007
– Vesna za najboljšo glasbo 2007
– Viktor za najboljšo televizijsko dokumentarno oddajo v letu 2007
– Druga nagrada publike v kategoriji dokumentarnega filma na Trieste Film Festival, 2008
– »Erasmus EuroMedia Seal« združenja »European Society for Education and Communication«, Dunaj, Avstrija, 2008
– »Erasmus EuroMedia Award 2008« združenja »European Society for Education and Communication«, Dunaj, Avstrija, 2008
– Nagrada Prešernovega sklada 2009
2009 Igra s pari, režija, televizijski igrani film
– Vesna za najboljšo glavno žensko vlogo 2009
2011 Zmaga ali kako je Maks Bikec zasukal kolo zgodovine, scenarij in režija, televizijski igrani film
– Nagrada na javnem anonimnem natečaju za izvirno televizijsko dramo in televizijski film RTV Slovenija, 2010
2012 Moj prijatelj Mujo, scenarij in režija, dokumentarni film
2018 Poj mi pesem, scenarij in režija, celovečerni dokumentarni film.

Kritike

»Po filmu je posejanih kar nekaj ganljivih trenutkov, ki jih Zupanič dovolj dobro uravnoteži z blago duhovitimi prizori, kot so utrinki kramljanja s prijatelji iz mladosti ali trenutki, v katerih ustvari komičen učinek preprosto tako, da kakšen kader pusti teči dlje, kot bi bilo treba. Kreslina izriše kot srčno, ljudsko, pa tudi načelno osebo s povsem običajnimi težavami in strahovi. Kot človeka, ki si je neskončno želel v beli svet, a se že vse življenje vrača h koreninam. Ko ga spremlja v vsakdanjem življenju, izbere preprost, minimalističen pristop, določeni koncertni posnetki pa so tehnično dodelani, poudarjeno estetizirani in vredni velikega platna. Zupanič je našel primerno formo za svojega protagonista – po eni strani nevsiljivo in nepretenciozno, v določenih trenutkih pa tudi nekoliko privzdignjeno, tako da gledalec vendarle začuti, da ima pred sabo živo legendo našega kulturnega prostora. Dragocen dokument ne le o enem naših najboljših in najbolj priljubljenih glasbenikov, pač pa tudi o nekem času in prostoru.« 
– Špela Barlič, Dnevnik

»Miran Zupanič je Vlada Kreslina spremljal 33 dni v obdobju treh let, film pa je veliko več kot dokument tega časa in tudi veliko več kot običajen portret glasbenika. Kreslina res spremljamo na njegovih nastopih v zadnjih treh letih, med vožnjami in pripravami nanje, med obiski staršev, prijateljev in v stiku z občinstvom, toda Zupanič s spretno dramaturgijo, z nizanjem sodobnih in arhivskih posnetkov ter vključitvijo starih fotografij z začetka prejšnjega stoletja, povezanih s pripovedjo, uspe ne samo prepričljivo povedati Kreslinovo življenjsko zgodbo, ampak tudi umestiti Kreslinovo ustvarjalnost v slovenski in srednjeevropski kulturni, družbeni in predvsem zgodovinski kontekst.  Prvobitnost, krajevna ukoreninjenost Kreslinove izvirne in po kakovosti mednarodno brez dvoma primerljive pesniško glasbene govorice je nekaj, kar obiskovalec lahko doživi na vsakem od njegovih koncertnih nastopov, Zupanič pa Kreslina učinkovito postavi v prostor in čas, iz katerih izhaja, in z natančnostjo umetnika analitika neprisiljeno namigne, kako je lahko vsak kraj, tako panonski svet kot Slovenija, križišče različnih duhovnih prostorov, ki rodijo novo izvirnost svetovnega formata. Film Poj mi pesem, v katerem pesmi čarobno pripovedujejo življenjsko zgodbo Vlada Kreslina, tako hkrati preraste v simbolično zgodbo o umetniku, ki črpa svojo moč, karizmo in univerzalno sporočilnost iz pristnosti posameznega, iz doživetja bližnjega okolja, družbe in časa ter njihove vraščenosti v širšo sliko sveta.«
– Matej Juh, Radio Ars

Večer z Vladom Kreslinom in Miranom Zupaničem
13. 12. 2018

Večer z Vladom Kreslinom in Miranom Zupaničem

Pogovor o(b) filmu Poj mi pesem

Otvoritveni film letošnjega Ljubljanskega mednarodnega filmskega festivala smo si ogledali v družbi njegovih protagonistov. Vzdušje je bilo enkratno, ravno v pravem trenutku pa se je pojavila tudi črna kitara.

Ob 70. rojstnem dnevu Vlada Kreslina
29. 11. 2023

Ob 70. rojstnem dnevu Vlada Kreslina

S ponovnim predvajanjem dokumentarca Ptujčana Mirana Zupaniča smo legendi slovenske glasbene scene voščili tudi člani Art kino mreže Slovenije. Vlado se nam je zahvalil s posebnim kino pozdravom za naše gledalce.

Bodite obveščeni o dogajanju
v Mestnem kinu Ptuj