Navihani Bram

Brammetje Baas

Anna van der Heide, Nizozemska, 2012, 83 min, družinski, podnapisi, 5+

Bram je radoveden, bister in nemiren deček. Komaj čaka začetek šole, da se bo naučil zanimive reči. A učitelj zahteva mirno sedenje, Bram pa tega ne zmore. Težave se kopičijo in starše pokličejo v šolo … Navihan družinski film o posluhu za drugačnost, težavah sodobnih otrok in kreativnih rešitvah.
Navihani Bram
Navihani Bram

Očarljiva zgodba o simpatičnem dečku iz šolskih klopi, za vse novopečene in bodoče šolarje in njihove starše!

Zgodba

Bram je radoveden, bister in neizmerno nemiren. Zanima ga čisto vse, predvsem pa vsemogoči izumi tega sveta in nenavadna imena. Veseli se začetka šole, kjer se bo kot prvošolec lahko naučil veliko novih stvari. Brati in pisati že zna, zato upa, da se bo lahko naučil še kitajščine in egipčanske pisave. Vendar pa njegovo veselje nad šolo hitro splahni, saj se z učiteljem nikakor ne ujameta. Ta v razredu zahteva pozornost, vestno delo in mirno sedenje, česar pa Bram enostavno ne zmore. Težave se kopičijo in v šolo pokličejo starše. Skupaj iščejo načine, kako nemirnega dečka prilagoditi šolskim pravilom in zahtevam. Vse dokler se ne zgodi nesreča in učitelj pristane v bolnišnici z zlomljeno nogo. Na šolo pride novi učitelj, ki s seboj v razred prinese tudi nove načine poučevanja in posluh za drugačnost. Z Bramom uspe navezati stik in dečku se počasi vrača samozavest, skupaj z njo pa motivacija in veselje do šole.

Festivali, nagrade

Najboljši nizozemski film – Cinekid 2012, Dubaj 2012, Jeugdfilmfestival Antwerp & Brugge 2013, BUFF Malmö 2013, Kristiansand 2013, Zlin 2013

Iz prve roke

»Gre za majhno zgodbo, ki se dotakne vseh pomembnejših tem. Bram ima težave s koncentracijo, kar pa v filmu ni nikoli neposredno povedano. Bolj kot ADHD motnjo sva s scenaristko želeli izpostaviti avtentičnost in individualnost. Želiva si, da bi bil film domač vsem otrokom, ki z odklonskim vedenjem izstopajo v razredu. Film pokaže tudi na razliko med pridnostjo v šoli in inteligenco. Bram je pameten deček, svet okoli njega ga zanima, pa je vendar v šoli slab. Učitelj ga ne razume in zato je videti neprilagojen. Ko začne Bram dvomiti vase, stvari uidejo iz rok. Pogosto pozabimo, da odklonsko vedenje vodi tudi do inovacij ter ustvarjalnosti in ni zgolj težavno. Lahko je tudi nekaj lepega, na kar smo ponosni. Prilagodljivost ni vseobsegajoča. In otroci ne ustrezajo statistikam in krivuljam.«

— Anna van der Heide, režiserka

Kritike

»Navihani Bram nosi pozitivno sporočilo: prav je, da se trudimo biti boljši in se obenem sprejemati takšne, kot smo. Film je obenem komičen, saj Bram polije vse, kar se politi da, svežino pa mu dajejo tudi nagajivi animirani vložki, ki pokažejo na čudoviti svet Bramove domišljije.«

— Gert Hermans, ECFA journal

»Igralci dodobra razumejo svoje vloge. Predvsem mladi Coen van Overdam v trenutku osvoji naše srce, pa tudi Katja Herbers je resnično očarljiva v vlogi njegove mame Els. Domišljijske poti fanta so odlično prikazane s pomočjo izredno zabavne animacije Balderja Weisteina. Navihani Bram, ki bo na vaš obraz pričaral širok nasmeh, tu in tam pa povzročil tudi kakšen cmok v grlu, je mojstrsko in s srcem narejen film ter popolna vizualna hrana za vso družino.«

— Monica Meijer, Cinemagazine

»Zelo dragocen film o motnji ADHD. Več kot očitno je, da se je filmska ekipa poglobljeno seznanila s to tematiko in jo ustrezno prikazala. /…/ Ganljiva je nezmožnost razumevanja Bramovih potreb, ki povzroči nove težave, občutke krivde. Takšne težave postavijo odnos med otrokom in starši pred resno preizkušnjo.«

— Sitstill AHDH organizacija, ECFA journal

Film je zelo primeren tudi za šolski ogled (za mlajše osnovnošolce).

Teme za pogovor:
vstop v šolo, prvošolci, veselje do šole in strah pred njo, odnosi in vloge v razredu, sprejemanje in nerazumevanje drugačnosti, prijateljstvo, otroška radovednost, primanjkljaj pozornosti in motnja hiperaktivnosti

Uporabno pri šolskih predmetih:
slovenščina, spoznavanje okolja, družba

Učiteljem (in staršem) je na voljo Kinobalonovo pedagoško gradivo, ki vsebuje več informacij o filmu, razlago posameznih tem, umestitev v učne načrte, priporočila za pripravo na ogled filma ter predlog nadaljnjega dela: (klik) >

Bodite obveščeni o dogajanju
v Mestnem kinu Ptuj